Játékötletek - A természet és a tárgyak világa

Címkék: 

A saját birodalom: Egy hároméves gyereknek elég egy saroknyi birodalom is. Kéthárom doboz a játékszereinek, illetve egy asztalként és ülőkeként szolgáló zsámoly pont megfelelő. A gyerekszobában saját választású képek és plakátok, egy, a gyerekről készült teljes életnagyságú kép (fotó vagy rajz). A nagy tükröknek nagyon tudnak örülni a gyerekek, és nem kell aggódni, nem lesz piperkőc attól, ha sokat nézi magát. Úgy kell elhelyezni, hogy ne tudjon nekiesni, ha szeleburdi futkosáskor elbotlik. Egy nagy méretű növény ugyanúgy hozzátartozik a szoba díszéhez, ahogy egy virágcsokor vagy télen egy virágzó ág. Vágjunk le egy megfagyott aranyeső ágat, majd a gyerekkel közösen fürdessük meg langyos vízben (hab nélkül), hogy „felébredjen”! Ezután vágjuk le a végét és állítsuk vízbe! Többször is cseréljük a vizet és ismét vágjuk le a végét. A levágott virágok tovább tartanak, ha cukros vízben (1 teáskanál cukor, 1 l víz) állnak. Tegyünk fel egy szimbolikus csengőt, például egy harangot az ajtófélfára, egy csőtelefont, papírhengert vagy egy igazi elemes csengőt! A játékdobozban legyenek fakockák, egy baba, egy maci, egy autó, képeskönyvek, felállítható játékok (falu, állatkert, város) és egy konstruktív játék, például lego. Legyen a szekrényben egy meglepetés-fiók! Ezt zárjuk el a gyerek elől, tároljunk benne apró játékokat, amelyekre már nem emlékszik, vagy amelyekkel már nem játszik. Gyűjtögessük ezeket a tárgyakat, majd különleges alkalmakkor, például ágyhoz kötött betegségnél, várakozásnál, vigaszul, dicséretként vegyük elő! Tarthatunk a fiókban vendéggyerekek számára is meglepetéseket.

Vízi játékok a fürdőkádban

Akasszunk fel a fürdőszobában egy vízhatlan hálót a fürdéshez való játékokkal: műanyag pohár, locsolókanna rózsával, hajó, csónak, különböző vastagságú csövek (2−10 mm), üres samponos flakon (lehetőleg átlátszó, hogy kívülről is látszódjon a víz). Jól jöhetnek a kövek és a golyók a hajó megrakásához, dugók, kis léc vagy kis hungarocelldarab, egy óriási szivacs és talán egy búvárszemüveg! Nem kell mindent egyszerre odaadni, lassan is gyűjtögetheti őket. Levegőgyűjtés Különböző tartókkal (edénykékben, nejlonzacskóban) levegőt vihetünk a víz felszíne alá, majd hagyjuk, hadd bugyborékoljon fel! Ahogy a vizet is kiönthetjük a víz alatt, úgy a levegőt is.
Hagyjuk a gyermeket kísérletezni!

Hallgatózás
Víz alatt nem halljuk a fürdőkád mellett elhangzó beszédet, de a pancsolás hangjait annál jobban: a kezek csapkodását, a zuhany csobogását, és a házban futó vízcsövek hangját. Saját hangunk igencsak idegennek tűnik. Kintről bele lehet úgy énekelni a csőbe, hogy a víz alatt lévő is hallja?

Habjátékok
A habfürdőt akkor öntsük a vízbe, amikor már bent ül a gyerek. Rengeteg habot a következőképpen produkálhatunk: zuhannyal, kézzel, vagy akár habverővel (de nem elektromossal!), de cső segítségével is fújhatunk. Minél finomabb a hab, annál könnyebb felhalmozni, összetolni, fújni vagy bundaként a testre ragasztani. Ha a habot elsimítjuk, rajzolhatunk bele ujjal, locsolókannával. A hajmosás habja különösen sűrű és kemény, a hajjal együtt remek paróka formázható belőle. Ha együtt fürdünk a gyerekkel, akkor készítsünk egymásnak parókát, szakállat és nyakprémet. Ha a hab kezd csökkenni, víz alá bújva meghallgathatjuk a buborékok pattogását. Próbáljuk ki, mi történik, ha egy gyűszűnyi fürdő- vagy babaolajat öntünk a habra, majd elkeverjük! Figyeljék meg, hogy a hab alatt tovább meleg marad a víz! A habfürdő után testápolóval kenjük be a kisgyerek bőrét.

Játékok sötétben vagy félhomályban

Tapintás
Üljünk le kényelmesen, és a bekötött szemű gyerek kezébe adjunk először nagyobb tárgyakat: kanál, fésű, kefe, tükör, szivacs, fogkrémes tubus! Aztán kisebbeket: ceruza, csavar, kupak, mogyoró, gyűrű, csipesz. A gyerek találja ki, hogy milyen anyagokból vannak a tárgyak, például fa, bőr, papír, fém (ha már ismeri), érezze, hogy a szivacs vizes vagy száraz, hogy egy üveg tele vagy csak félig van töltve! Bekötött szemmel szaglás és észlelés is folyhat, akár megfázás esetén is.
Ha van egy erős fényű lámpánk, akkor árnyjátékot is játszhatunk: tartsunk tárgyakat a fénybe, majd forgassuk őket! Két lámpával két árnyékot is vethetünk ugyanarról a tárgyról. A lobogó gyertyaláng is életre kelti az árnyékot. Figyeljük meg a gyerekkel együtt az árnyékot, ha valaki szép lassan végigsétál egy gyertyával a szobán (kicsit félelmetes)! Végül következzenek a kézzel játszott árnyékjátékok, ebben mindenki részt vehet!

További játékötleteket az alábbi könyvekben találhat:

Gyermekjátékok az első évekre - A cikk részlet a könyvből
Nagy játékgyűjtemény