A memória a bölcsesség záloga

Sok szülő panaszkodik arra, hogy gyermeke az óvodában kevés verset, mondókát tanul. Vannak természetesen kivételek, de jellemzően kevés a memorizálásra szánt anyag az óvodákban. Pedig nagy szükség lenne arra, hogy a gyerekek rutint szerezzenek már egész kicsi korban az értelmezésen alapuló bevésésben. Szöveget memorizálni ugyanis lehet úgy is, hogy egyáltalán nem értjük annak tartalmát, és úgy is, hogy a tanulást és visszamondást a tartalom irányítja. Míg az előbbi csak arra jó, hogy a felidézés megvalósulhasson, addig a második esetben a sorrendiség, a logika, az összefüggések, egy szóval a gondolkodási folyamatok is aktivizálódnak a tanulás során. 
Az iskolában gyakran elhangzik a „Ne magolj!” figyelmeztetés, ami épp arra utal, hogy a gyerekek egy része a szöveget értelmezés és gondolkodás nélkül tanulja meg. Így az nem más, mint szavak lánca. Az így megtanult szövegbe, ha belekérdezünk, a gyermek egyetlen kérdésre sem tud választ adni. Ám, ha az első pár szót megadjuk, hibátlanul ontja magából a szöveget.
Jól tudjuk, hogy a bemagolt tudás használhatatlan, nagyon kevés értékkel bír. Ezért kell a gyerekeknek már kicsi korban megtanítani az értelmező tanulást.
Erre remek lehetőséget adnak azok a verses mesék, amelyekben a versszakok egy kerek történetté állnak össze. A mese tartalma segíti a sorrendiség, a történések megjegyzését, ezáltal a gyermek úgy tanulja meg a szöveget, hogy tisztában van annak tartalmával is. 
Vannak versikék, versek, amelyek igazából csak szójátékok, azok a magolás típusú verstanulásra alkalmasak. A tanulási szokások kialakításában azonban az értelmező tanulás sokkal értékesebb.
Szerencsés, ha a gyerekeknek havonta van alkalma olyan verset megtanulni, aminek cselekménye érdekes és tanulságos. Jártasságot szereznek így az értelmező tanulásban.
La Fontaine meséi kiválóan alkalmasak e tanulási forma begyakorlására, ha verses formában íródtak.

Az interneten is sok verses mesét találnak, többek között Móricz Zsigmond, Aranyosi Ervin, Móra Ferenc, Romhányi József írásai között, de mai költőktől is olvashatnak tanulságos verses meséket.