Tavaszi élmények

A kisgyermekek keveset érzékelnek az idő múlásából. Mivel a jelenben élnek, nem fogják fel igazán a hetek, a hónapok, az évek múlását, az évszakok körforgását.
Akkor tudnak hosszabban emlékezni valamire, ha olyan dolog történik, ami számukra emlékezetes. A tél zord napjai után mindnyájunknak felüdülést hoz a tavaszi napsütés. A gyerekek számára ez nem olyan nagy jelentőségű, mint a felnőtteknek. Annak érdekében, hogy legyenek tapasztalatai arról, mit is hívunk tavasznak, érdemes olyan élményekkel megajándékozni, ami maradandó emlék lesz. A beköszöntő jó időt mindenképp ki kell használni hosszabb sétákra, hétvégeken kirándulásokra. Bár a kertes házban lakóknál megszaporodik ilyenkor a kinti munka, érdemes egy kis időt szakítani arra, hogy a gyerek a természetben is megtapasztalja a tavasz közeledését. A megduzzadt rügyek, az előbújó bogarak megfigyelése érdekes tapasztalatokat nyújthat.
A tavasz az újjáéledés évszaka.  A kihajtó növények csodálatos módon szinte a semmi­ből bújnak elő, hogy aztán elkápráztassanak bennünket szépségükkel, érdekességükkel. A saját ültetésű magvak csírázása és fejlődése óriási élmény a gyermeknek, ha aztán együtt nyomon kísérjük a növekedést. A bab és a búza talán a legszerencsésebb kísérleti növény, mert gyorsan és látványosan fejlődnek. Csíráztatásuk nem igényel szinte semmilyen befektetést. A babot csíráztassuk ki nedves papír zsebkendőben, majd ültessük földbe, a búzaszemeket pedig szórhatjuk egyből a cserép földjére. Locsolással hamar növekedésre ösztönözhetjük őket. Ha a növénykék mellé egy vonalzót is teszünk, akár naponta leolvashatjuk a növe­kedésüket. Egy ilyen élmény mély nyomokat hagy a gye­rekben, és ha többször hallja, hogy mindez általában tavasszal történik a növényekkel, jobban megérti az évszakok jellemzőit is.
Segít a tapasztalatszerzésben az is, ha olyan játékot játsszunk, hogy: Mi változott tegnap óta? Arról van csupán szó, hogy minden reggel megállunk a kapuban, vagy ott, ahon­nan növényeket látunk, és megnézzük, mi változott az előző nap óta. A szemünknek olyannak kell lennie, mint egy fényképezőgép, és észre kell vennünk a változásokat. Akár a telefonunkkal is készíthetünk képet minden reggel, majd a számítógépen megnézhetjük, mi történt egy hét alatt. Érdekes tapasztalat lesz ez gyereknek, felnőttnek egyaránt.