Hároméves kortól a gyerekek egyre jobban megértik a szülői elvárásokat. A belátáson alapuló nevelés az az út, ami békét jelent a családban, könnyű együttélést eredményez. De hogyan lehet elérni, hogy a gyerek olyan dolgokat is belásson, amelyek kedvezőtlenek az számára?
Évtizedek óta megy az útkeresés, milyen trükköket kellene alkalmazni a gyereknevelésben ahhoz, hogy a kis csemeték ne kergessék őrületbe a szüleiket. Hatalmas idegmunka a kisgyerekeket egész nap kezelni, hisz az akaratuk szinte percről percre szembetalálkozik a szülői akarattal:
Gyerek: - Nem ezt a szandált akarom felvenni! Anya: - De jó lesz ez a játszótérre, ne tedd tönkre az újat!
Gyerek: - Vinni akarom a dömpert a nagyihoz! Anya: - De úgy sem tudsz játszani vele a kicsi lakásban!
Gyerek: - Kell nekem egy hosszú hajú Barbi!! Anya: - Nemrég kaptál egyet, azzal sem játszol!
Idegőrlő helyzetek, amiben azt várjuk el a gyerekektől, hogy szó nélkül engedjenek, fogadják el azt a variációt, amit mi kínálunk. Nézzük, mivé válik az a kisgyerek, aki mindig behódol, mindenki akaratát szó nélkül teljesíti? Áldozattá. Önérvényesítés nélkül befolyásolható, másoknak behódoló emberré válik. Ezek szerint előnyös tulajdonság az akarnokság? Nem. Nagyon jól tudjuk, két ember között akkor van meg az összhang, ha mindkettő enged egy kicsit, és olyan megoldás születik, ami nem tesz „trón fosztottá” senkit. Fenti példáink esetében:
Gyerek: - Nem ezt a szandált akarom felvenni! Anya: - Látom, tetszik neked az új szandál, de kár lenne tönkretenni. A játszótérig jöhetsz benne, de ott átcseréljük a másikra.
Gyerek: - Vinni akarom a dömpert a nagyihoz! Anya: - Mostanában kedveled ezt a nagy dömpert, de a nagyinál nem lehetne vele játszani. Hozz magaddal három kisautót, azokkal én is játszom majd veled.
Gyerek: - Kell nekem egy hosszú hajú Barbi!! Anya: - Nemrég kaptál egyet, de ha hosszú hajút is szeretnél, át kell gondolnunk, mikor lesz a közeljövőben olyan ünnep, amire megkaphatnád.
Jól látszik, a második esetben, amikor a gyerektől elfogadást várunk, hosszabbak a mondatok. Ha belátást várunk tőle, magyarázat, érvelés, más megvilágítás szükséges hozzá.
Természetesen nem biztos, hogy a csemete egykönnyen feladja, de a szülőnek sem kell feladnia:
- Látom, nem tudod elfogadni azt, amit felajánlottam. Én sem tudom elfogadni az eredeti kérésedet. Vagyis Nem jöhetsz a szandálban…, Nem hozhatsz autót a nagyihoz…, Nem gondolkodom arról, hogyan kaphatnád meg a hosszú hajú Barbit.
Kis idő elteltével a gyerek be fogja látni, hogy jobb számára a kompromisszum, mint a szülői elutasítás. Ha viszont megtapasztalja, hogy az akaratát kis kitartással végbe tudja vinni, sosem fejezi be a követelőzést.