Beszédkészség- és szókincsfejlesztés

Kétségtelen, napjainkban előnyt élveznek azok, akik jó kifejezőképességgel rendelkeznek. Egyre több az olyan munka, ahol a szó meggyőző erejére van szükség ahhoz, hogy valaki az adott területen boldoguljon. Érdemes tehát a gyerekek beszéd- és szókincsfejlesztésével is foglalkozni.

De mit tehet a szülő ennek érdekében? A leghatékonyabb módszer a felolvasás, mesélés. Ennek minden formája remek lehetőség, legyen az könyvből olvasás, vagy akár diafilmvetítés. Nem is gondolnánk, milyen jó szolgálatot tehetnek a kéz- és ujjbábok is. Ha a felnőtt mesél, olyan témákat is szóba hozhat a kis figurák, bábok által, amiről egyébként nehéz lenne beszélgetni a gyerekkel, mert kioktatásnak érezné. Rossz tulajdonságok megvilágítását, kényes témák említését is adhatjuk bábok szájába.
A szókincsfejlesztésben a tévézés is valamelyes pozitív szerepet játszik, de az itt rögzülő szavakból általában csak passzív szókincs lesz. Azért jó, ha a szülő a gyerekkel közösen tévézik, mert egy-egy téma átbeszélése lehetővé teszi, hogy a passzív szókincs aktívvá váljon.
Jó, ha a gyerekek korán megismerik a bábszínházak, színházak világát is. Amellett, hogy remek szórakozást nyújtanak, közvetítik a szép, tiszta beszéd követelményeit is.

Deákné B. Katalin

Szókincsfejlesztéshez és szerepjátékokhoz az alábbi képre kattintva talál játékokat:
 

A célnak megfelelnek a mesekönyek, vagy egyéb mondókás könyvek is, amelyeket itt találhat: http://www.tudatosszulo.hu/katalogus/konyvek/mesek-versek-mondokak