Csak pozitívan!

Bizonyára senkinek nem kell számadatokkal alátámasztani azt a tényt, hogy napjainkban a depresszió milyen gyakori betegség. A magas mércék, a rohanás, a kevés szabadidő miatt idegesnek és kiégettnek érezzük magunkat. Emiatt a legnagyobb veszteség a gyermekeket éri, hiszen ők ebben az életstílusban nőnek fel, és egy idő után ők is idegessé, durcássá, elutasítóvá válnak. Pedig mennyivel jobb lenne, ha gyermekünk nem gubbasztva morogna, hanem mosolyogna, hangosan kacagna, és ez jobb hangulatúvá tenné a mi hétköznapjainkat is. Ehhez bizony meg kell változnia a szülői hozzáállásnak is. Köztudott, hogy az optimista életszemlélet igenis kialakítható, és kicsi kortól táplálni lehet ezt az irányultságot. 
 
De hogyan nevelhetünk gyermekünkből optimista felnőttet? Íme: 
 
  • A kisgyerek számára nagyon fontos, hogy biztatást kapjon a cselekedeteihez! Ha valami nem sikerül neki, vegyük rá, hogy próbálja újra és újra, mindaddig, míg nem sikerül neki. 
  • Amikor csak mód van rá, ne sürgessük! Mindenre hagyjunk időt, és ha valami nem megy, üljünk oda mellé, és segítsünk neki. Ilyenkor egy fejsimogatás vagy egy puszi is varázsütésként hathat. 
  • Mindenki jó valamiben, csak azt a valamit kell megtalálni. A gyereknek fontos, hogy sikeres legyen és sikeresnek érezze magát. A pozitív visszacsatolások óriási húzóerőt jelenthetnek a kicsit gyengébb képességek fejlesztésében is. 
  • A gyerek önbizalmának erősítése csodákra képes. Ehhez nem szükséges folyton dicsérni, elég, ha elismerően bólintunk, vele együtt örülünk.  
  • Tanítsuk gyermekünket arra, hogy a nehézségek megoldásában rengeteget segít a humor, és nem kell minden kellemetlenséget végtelenül ko­molyan venni! 
  • Ahhoz, hogy tudjunk örülni, tudnunk kell sírni is. Meg kell tanulnunk, hogy a problémákon nem kell rágódni, a feszültséget ki kell adni, és az sem baj, ha ez néha könnyek formájában történik! 
  • Érdemes olyan szóképeket használnunk, amelyek optimizmust sugallnak. Az olyan megállapítások, mint például: az életnek mindig van napos oldala! 
  • A sportolás segít a feszültségek levezetésében, ezért igyekezzünk beiktatni a csemete életébe a rendszeres sportot, ami nem jelent feltétlenül versenyszerű sportolást. 
  • Az olvasás, a zenehallgatás olyan eszközök, amik feledtetik a gondokat. Kis lelkük megpihen, és helyreáll bennük a béke. Ha megismertetjük gyermekünkkel az olvasás és a zenehallgatás örömét, kezébe adjuk a kulcsot a lelki béke megteremté­séhez. 
 
Természetesen a fenti praktikákat csak akkor tudjuk hitelesen átadni  gyermekünknek, ha mi magunk is alkalmazzuk őket. Ezért elsőként önmagunk optimizmusát alakítsuk ki a fent említett módszerek alkalmazásával. 
 
A cikk korábban a Tudatos Szülők Lapjában jelent meg.