Az önállóan játszható videojáték remek szórakozást nyújthat a gyermeknek, de ha valamelyik családtag is bekapcsolódik, a nevelési lehetőségek is megmutatkoznak e területen.
Miért jó együtt videojátékozni a gyerekkel?
• A közös játék valójában szocializációs folyamat. Az együtt játszás sokféle viselkedésmintát adhat a gyermeknek, és általa szorosabbra fűzhető a családtagok közötti viszony is.
• A játék alkalom a kötetlen, szórakoztató együttlétre. Aktív tevékenység, ami összehasonlíthatatlanul előnyösebb időtöltés, mint a passzív tévénézés.
• A közös videojátékozás informatív tartalmú. A játék során fény derülhet rá, hogy gyermekünk hogyan kezeli a kudarcélményeket, miként ad hangot örömének, hogyan működik együtt a játszótárs családtaggal. Ez lehetőség a szülőnek, hogy átlássa, milyen irányban kell fejleszteni a gyereket. Ha azt látjuk, hogy gyermekünk kudarctűrő készsége fejletlen, akkor támogathatjuk önértékelését, elmondhatjuk neki, hogy nem kell tökéletesnek lennie, hibázhat, ez természetes dolog.
• Fontos információ az is, hogy a gyerek ki meri-e mutatni az indulatait. Ha úgy látjuk, hogy elfojtja, bátorítsuk, hogy mutassa ki, amit érez, találja meg a megfelelő kifejezésformát.
• A közös játék meghitt hangulatot, oldott légkört teremt. Ebben a gyerek biztonságban érzi magát, őszintébb lesz, szívesebben osztja meg gondolatait a szülőkkel. Ha együtt játszunk, akkor idővel azt tapasztaljuk, hogy a gyerek közlékenyebbé válik, szívesebben támaszkodik ránk, jobban bízik bennünk. Ez különösen kiskamaszoknál előnyös!
• A játék alkalom a szülőnek sebezhetősége megmutatására is. Játék közben a gyermek láthatja, hogy mi magunk is veszíthetünk, ügyetlenek lehetünk. A kudarchelyzetben mutatott szülői viselkedés példa értékű a gyerek számára. (Például érdemes megmutatni, hogy ugyan bosszant minket a saját ügyetlenségünk, de nem tulajdonítunk ennek nagyobb jelentőséget, próbálkozunk ismét).
• A gyerek önbizalmának fejlődése szempontjából nagyon értékes, hogy időnként még az anyukáját/apukáját is le tudja győzni a játékban. Van valami, amiben Ő a legjobb, amiben a szüleit is túl tudja szárnyalni. Vigyázzunk, szánt szándékkal ne hagyjuk nyerni a gyereket, mert azt biztosan észreveszi!
dr. Kunsay Gyula – gyermekpszichológus